Головна | Каталог уроків | Реєстрація | Вхід
  Ви увійшли як Гість | Група "Гості" | RSS
  Четвер, 02.05.2024, 01:26
Меню сайту
Категорії розділу
5 клас [0]
6 клас [0]
7 клас [2]
8 клас [0]
9 клас [0]
10 клас [0]
11 клас [0]
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 45
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входу
Головна » Уроки » Всесвітня історія » 7 клас

Країни Центральної та Східної Європи Х – ХVст.

Польща. Казимир ІІІ.

У Х ст.   постала нова європейська держава – Польща. Наприкінці ХІІІ – ХV ст.  розпочався складний процес об’єднання країни. Проти нього виступали магнати.

Казимир ІІІ правив у Польщі з 1333 – 1370 за нього було піднесення. Казимир увів єдині закони та єдину монету. Казимир ІІІ зменшив податки й роздавав селянам вільні землі, за це отримав прізвисько «Король холопів». Недаремно Казимир  - єдиний із Польських королів, якого називали Великим. Представницьким органом держави був сейм.(до складу сейму входили магнати, вище духовенство, шляхта та представники міст).

Із ХІVст. історична доля Польщі тісно пов’язана з Литвою. У 1385 році підписано угоду про союз Польщі та Литви – Кревську Унію.1410 р відбулася Грюндвальдська битва, в якій перемогу здобуло польсько–литовське військо, розбивши Тевтонський орден. Поразка Тевтонського ордену зупинила німецький наступ на Схід  сприяла піднесенню Польщі та Литви.

2. Угорщина. Іштван І

Засновником угорської держави (близько 1000 р.) став один із князів – Іштван І Святий (1000 – 1038), який об’єднав угорські племена. Після коронації Іштван здійснив християнізацію країни, підкорив  угорському впливу весь Карпатський регіон, закріпивши приєднання нових територій відповідними угодами з Ярославом Мудрим і королем Польщі Болеславом І Хоробрим. Після смерті він був канонізований католицькою церквою. Значного розквіту Угорська держава досягла у ІІ половині ХV ст. за короля Матіаша Корвіна. Однак успіхи були не стійкими. Уже в ХVІ ст.  На Угорщину напали турецькі завойовники, які надовго позбавили її незалежності. 

3. Чехія. Ян Гус.

У Х ст. утворилося Чеське князівство, яке з часом увійшло до складу Священної Римської імперії. І хоча в ХVст. воно переживало період економічного піднесення, у чеському суспільстві було багато незадоволених. Населення було невдоволене свавіллям    католицької церкви, вимагаючи повернення до ідеалів бідної та справедливої церкви періоду раннього християнства. Очолив протестний рух великий чеський мислитель і проповідник, професор  університету Ян Гус (1371(1371 – 1415).

      Ян Гус проповідував рівність у таїнстві причастя, Закликаючи духовенство  причащати вином із чаші та хлібом не тільки священиків, а й усіх віруючих. Тому  послідовників Яна Гуса – гуситів -  називали також чашниками. Католицька церква звинуватила Яна Гуса в єресі і викликали його на церковний собор у м. Констанці. На соборі його арештували, а в 1415 р . було спалено. 1419 р. Чехія повстала.  Гуситські війни тривали з 1419 по 1434 р.

Військо таборитів очолив рицар Ян Жижка. Він помер від чуми. Чашники перейшли на бік папи та імператора і в 1434 завдали таборитам поразки  біля Ліпани. Чехія стала єдиною  країною в Європі, де існувала   національна, гуситська церква.

4.Культура

Формування  національної системи освіти. У першій половині ХІV ст. відкрито Празький університет. Казимир ІІІ відкрив Ягеллонський університет. Образотворче мистецтво,було представлено фресками, мозаїкою, книжковими мініатюрами. 

 

Великий Новгород. У ІХ – ХІІ ст. історична доля Новгорода була міцно пов’язана з Києвом. У ньому княжив Рюрик, що започаткував першу київську династію Рюриковичів. Тут проходив торговельний шлях «із варяг в греки», у цьому місті правили київські князі Володимир Великий та Ярослав Мудрий. Панівною верствою населення Новгорода були Бояри. Новгород був республікою. Вища влада – віче. У 1240 біля гирла річки Неви новгородський князь Олександр Ярославович переміг  шведів. 1242 р. новгородці перемогли німецьких рицарів – хрестоносців.

Монгольська навала на Русь. Русичі вперше зіткнулися з монголо-татарами на річці Калка 1223 р. Руське військо зазнало поразки. Волги монголи створили державу Золоту Орду з столицею Сарай. Ярлик – грамота-дозвіл на правління. За порядком збору данини слідкували баскаки.

Московське царство за Дмитрія Донського.

У середині ХІVст. до влади прийшов Дмитрій Донський. (1359 – 1389). Йому було 9 років,  тому допомагав йому митрополит Олексій. У вересні 1380 році  відбулася Куликовська битва, яку виграли русичі.

Піднесення Москви за Івана  ІІІ.

Московською державою правив Іван ІІІ (1462 -  1505). За Івана ІІІ важливу роль відігравала  боярська дума. У 1497  р. створено збірник законів.  «Судебник» Іван ІІІ приєднав до Москви:  Новгородську республіку, Новгород-Сіверський,  Чернігів. У 1480 р. зустрілися війська Івана ІІІ і Ахматана на річці Угрі. Головним підсумком    стало об’єднання довкола Москви     земель  Північно-Східної Русі. Культура Держав Північно-Східної Русі в ХІ – ХVст. досягла високого рівня. За Ярослава Мудрого у Новгороді було відкрито школу.  Важливим літературним жанром залишалися літописи. Створювались «ходіння» - описи мандрівок людей за рубіж. Розвиток кам’яного будівництва, мистецтво зводити  будівлі,  називалось зодчеством. Найвидатнішими іконописцями були: Феофан Грек  й Андрій Рубльов. Його картина «Трійця  належить до найвидатніших творів  світового образотворчого мистецтва.

Практичне заняття «Виникнення  слав’янської писемності»

Великоморавський князь Ростислав запрошує вчителів з Візантії, які б просвітили слов’ян у справах віри. Імператор Візантії запропонував Кирилу та Мефодію стати вчителями і проповідниками християнства. У 863 році брати склали старослав’янську азбуку та  Кирило переклав слов’янською мовою основні богослужебні книги.

Кирилиця або глаголиця.

Існує дві слов’янські азбуки: кирилиця та глаголиця. Кирилиця – писемність, що відома за книжними пам’ятками  ХІ – ХІІ ст., складалася з 43 літер. Глаголиця містить 39 літер. У 1980 р. папа Іоан-Павло ІІ оголосив святих Кирила та Мефодія «покровителями» Європи. Щорічно 24 травня православна церква святкує день пам’яті  слов’янських учителів Кирила та Мефодія.

Тести...

Категорія: 7 клас | Додав: Nadijka (05.04.2016) | Автор: Данець Надія Олексіївна
Переглядів: 1845 | Коментарі: 2 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:

  

Пошук
Календар
Архів записів
Друзі сайту
 

Copyright MyCorp © 2024Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz